På gång

20 oktober
Möte Hållbara Städers rådgivare
Läs mer...

27 oktober
Global Utmaning anordnar seminarium i Paris
Läs mer...

Global Utmaning i media

01 juni
DN: Fast koldioxidpris kan rädda klimatet
Läs mer...

17 april
UNT:Debattartikel om remitteringar
Läs mer...


Krönika

En ny regering måste starta ett nytt Globaliseringsråd Läs mer...

Kommentera
Prenumerera
Bookmark and Share

Migranters remitteringar - det osynliga biståndet

Mycket lite är känt om remitteringar från Sverige. Den statistik som finns är inte uppdaterad, och inga mer omfattande vetenskapliga studier har genomförts. Detta får allvarliga konsekvenser. Den svenska regeringen har en uttalad ambition att öka svenska remitteringars utvecklingseffekt.

Det kommer inte att gå utan kunskap och aktuell statistik. Svenska migranter som skickar hem pengar gör viktiga insatser för sina familjer och för utvecklingen i sina ursprungsländer. Idag är deras ansträngningar och uppoffringar osynliga. Detta är en första delrapport från Global Utmanings projekt om remitteringar från Sverige, skriven av doktoranden Lisa Pelling.

Rapporten går igenom tre grundläggande frågor: Vad vet vi idag? Vad kan vi förvänta oss att få reda på? Och: varför är det viktigt med kunskap om remitteringar?

Ladda ner rapporten

Lämna en kommentar


Namn:

E-post:

Kommentar:

Kommentarer:

Global Utmaning Birger Jarlsgatan 27 111 34 Stockholm info@globalutmaning.se 08-787 2150

Kristina Persson har ordet



Läs mer...


Besök oss på Facebook: